B2B Projelerinde Ençok Karşılaştığımız Hatalar Technoface Mobil Yazılım Çözümleri

b2b-1

Yaklaşık 10 yıldır müşterilerimiz ile B2B projelerini planlayıp hayata geçiriyoruz. Çok değerli profesyoneller ile güzel projeler hayata geçirdik, bu projelerin yanında elbette hedefi çok yüksek olmasına rağmen iyi planlanmamış B2B projeleri de gördük, görmeye devam ediyoruz.

Biz de en çok karşılaştığımız 5 hatayı listeleyelim, B2B projeleri hayata geçirmek isteyen firmalara katkıda bulunalım istedik.

1. Kullanıcı deneyimini ve tasarımını düşünmemek

B2B sitelerinde kullanıcı deneyimi markalar tarafından pek önemsenmez. Sitenin navigasyonu, kolay kullanımı, ön plana çıkarılması gereken kısımların çok da düşünülmeden tasarlanılması, alışveriş aşamalarında kullanıcıların karşılaştığı zorlukların giderilmemesi, sitenin mobile uyumlu olması gibi konular ikinci planda kalır. “Kullanıcıya indirim sağladık daha ne yapalım?” düşüncesi hakimdir. Müşterinin 10 TL lik bir ürünü 7 TL ye  alması ve kendisine fayda sağlaması elbette önemlidir, ancak bunun için kullanıcının bu indirimden haberdar olması, site içinde kolayca indirimi görebilmesi gerekir.

Kullanıcı deneyimi zayıf olan siteler marka algısına zarar verdiği gibi, firmanın projeye olan yaklaşımını da gösterir.

Kullanıcı deneyimini arttırmak için mutlaka, -en azından- kritik sayfaların wireframelere aktarılıp tasarım sürecinde bunların dikkate alınması gerekir. Wireframeler hem mobil cihazlar hem de bilgisayarlar için üretilmelidir. Wireframeler üzerinde tüm proje paydaşları mutabakata vardıktan sonra görsel tasarımlar yapılır.

Park-Bond-on-Behance

bir wireframe örneği

2. Ürün İçeriğinin Yetersizliği

Bir çok kere projenin yazılım aşamasının tamamlanmasına rağmen müşterilerimizden gerekli olan ürünlerin içerik bilgilerini alamadığımız olmuştur. Genelde müşterilerimiz içerikleri kendi iç sistemlerinden excele export edip bize vermeyi düşünseler de, projenin genelde ortasında(!) bu bilgilerin B2B sitesi için yetersiz olduğunu, ürün fotoğraflarının eksik olduğunu fark edip bilgileri tamamlamaya çalışırlar. Bu da projenin süresini uzatıp, projeyi  verimsiz hale getirir.

İçerik ile ilgili minumum gerekli olan bilgiler proje başlamasıyla birlikte ya da öncesinde tespit edilip bu konu ile ilgili kişilerin atanması önemlidir.

En azından aşağıdaki bilgilerin geliştirici ekibe verilmesi projeye başlamak için önemlidir.

 • SKU
 • Ürün adı
 • Ürün açıklaması
 • Ürün resmi (yeterli çözünürlükte)
 • Fiyatı
 • Ağırlığı
 • Kategorisi

3.Yetersiz Planlama

Firmalar genelde B2B projelerinde planlamayı hafife alırlar. Personel ve firma içi yazılımcılar genelde meşguldür. Ancak, planlama iyi yapılmazsa proje zaman planında kaymaların olması ve ekstra geliştirme fiyatlarının ortaya çıkması kaçınılmazdır.

B2B projeleri başlamadan önce mutlaka aşağıdaki maddeler planlanmalıdır.

 • Kullanıcı arayüz tasarımları
 • Veritabanı mimarisi ve diğer sistemlerle(firma içinde kullanılan muhasebe, ERP, vb yazılımlar) entegrasyon için gerekli yapının oluşturulması
 • Kargo, kredi kartı, vergi gibi sitede yer alacak bölümlerin kurallarının belirlenmesi
 • Projenin devamı ya da ortaya çıkan hataların giderilmesi için gerekli personelin bu konuda görevlendirilmesi ya da dışarıdan bir firma ile çalışılıyorsa teknik anlaşmaların yapılması

 

4.Firma içindeki tüm departman ve kişilerin projeye dahil edilmesi

B2B projenize aşağıdaki departman ya da kişileri dahil etmezseniz projenizde mutlaka bir şeyler eksik kalır. Genelde pazarlama ve IT departmanları ile başlayan süreçler proje sonuna kadar bu şekilde devam edip, diğer departmanların son bir onayına bırakıldığı için, diğer paydaşların yoğun itirazları bazen projeyi başarız duruma sokabilir.

Proje Paydaşları;

 • Finans direktörü
 • IT departmanı
 • Pazarlama elemanları
 • Satış elemanları
 • Operasyonel Yönetici

5. İletişim Sorunu

Doğru personelin ya da departmanların projeye dahil edilmesinin yanında sürekli iletişim halinde olunması ve özellikle geliştirmeyi yapan yazılımcılara geri dönüşlerin hızlı verilmesi proje için hayatidir. Haftalık olarak yazılım ekibiyle bir araya gelmek bir çok sorunu büyümeden çözecektir. B2B projeleri uzun soluklu projeler olduğu için disiplinli bir şekilde bu toplantıların yapılmadığına şahit oluyoruz.

Bunun yanında proje başında çok iyi bir planlama yapılmış olunsa bile, proje süresinde planlamada düşünülen bazı fonksiyonları değiştirmek ya da farklı şekilde sorunları çözmek isteyebilirsiniz. Bu yazılımın doğasında vardır. Bazı konular (yazılım parçaları) yazılım geliştirirken daha iyi anlaşılır ve değiştirilebilir.

Sonuç olarak;  B2B siteleri zorlu projelerdir. Bu projelerde yukarıda saydığımız hatalardan ne kadar çok kaçınırsanız o kadar iyi bir proje hayata geçirirsiniz.