UYGULAMALARDA BASİTTEN KARMAŞIĞA Technoface Mobil Yazılım Çözümleri

banner12

“Zoru hemen yaparız, imkansız biraz zaman alır.” 

Herkesin hayatında bir kaç kere duyduğu hem esprili hem de iddialı bir tabir olsa da, bu sözde büyük bir tuzak var ve bu tuzağa Türkiye’de sürekli düşüyoruz. Türkiye’de görüştüğümüz bir çok kişi ve kuruluş, ortaya mükemmele yakın farklı işler koymak istiyor. Bu talep her ne kadar doğru ve önemli gibi gözükse de, aslında en fazla tökezleten de bu talep oluyor. Çünkü mükemmeli yapmak! hem zaman alıyor, hem de geliştirici firmanın ve uygulama sahibi firmanın batacağı detay bataklıkları oluşturuyor. Sadece uygulama talebiyle gelen şirketler değil, geliştiriciler de farklı amaçlarla, gereksiz “feature” eklemeleri yapıyorlar. Sonuç olarak “salı pazarı” gibi karmakarışık, ne yaptığını tam anlayamadığımız uygulamalar oluşuyor.

“Hedefi olmayan gemiye, hiç bir rüzgar yardım etmez.”

Bizim için hedef uygulamanın temel işlevinin ne olacağıdır. Örneğin, satış yapmak, uygulama bünyesinde sosyalleşen bir topluluk oluşturmak, eğlendirmek, müşteriyi birebir tanımak ya da saha verisi toplamak gibi hedeflerden birisi temel işlev olarak ele alınabilir. Ama en sık gördüğümüz durum şu:

  • Technoface: “Uygulamanın tam hedefi nedir?
  • Firma Temsilcisi: “Müşteriye ulaşmak.”
  • Technoface: “Daha spesifik olursak mesela, satış yapmak, kitle oluşturmak, eğlendirmek, müşteriyi tanımak, saha verisi toplamak gibi hedeflerden hangisi sizin için önceliklidir?”
  • Firma Temsilcisi:”Hepsi olsun!”

Bizce de hepsi olmalı, hatta en mükemmeli olmalı, ancak bu hedef ihtiyacımızı değiştirmiyor. Yazılım geliştirmenin en zevkli hali, uzun dönem ve kısa dönem hedeflerinin beraber bulunduğu yazılım geliştirmeleri oluyor. Çünkü bu durumda hem kısa dönemdeki hedefler biliniyor ve ona ulaşıldığında yolun azaldığı hissi rahatlatıcı oluyor, hem de uzun dönemde yapılması planlanan büyük yapı bir anda görülebiliyor. Bu nedenle yapılması gereken ilk şey, ilk hedefin belirlenmesi, çünkü bu satış yapma hedefi ise, görselinden yazılıma, uygulamanın ekosistemi ona göre kurulacak, eğer veri toplamak ise baştan planlama bu göz önünde bulundurularak geliştirme yapılabilir.

Bu uygulamanın geliştirici tarafından avantajı, uygulama sahibi firmanın avantajı ise bambaşka oluyor. Basit bir uygulama kullanılmaya başlandığında, kullanıcı talepleri ve davranışları, uygulamanın yönünü bambaşka bir tarafa çevirebiliyor. Böylece öncelik sıralamasında kullanıcı da katkı yapmış oluyor, tabi burada kullanıcıyı dinleyip dinlememek elinizde, ama en azından tercihini bilinçli ve hedef odaklı bir tercih olacak. Uygulamanın 3 paydaşının da (geliştirici, uygulama sahibi şirket ve kullanıcı) tercihleri uygulamaya yansıyacak.