Cep Telefonları Alışveriş Şeklimizi Nasıl Etkiledi? Technoface Mobil Yazılım Çözümleri

blog3333

Amerika’da önemli sadakat projeleri yöneten ve bu konuda danışmanlık veren firmalarından olan SessionM yaptığı araştırmada, tüketicilerin mağaza içindeki alışkanlıklarının mobil teknolojiler ile birlikte büyük oranda değiştiğini gözler önüne serdi. Yaklaşık 5000 kişi ile yapılan araştırma sonucunda, tüketicilerin alışverişlerini tamamlamadan önce cep telefonlarının kararlarını nasıl etkilediklerini gösteriyor.

En çok nerede alışveriş yapıyorsunuz sorusuna verilen cevaplarda, fiziksel mağazaların online mağazalara göre hatrı sayılı bir üstünlüğü var. Bu üstünlüğün yakın zamanda pek değişmeyeceğini öngörüyoruz. Yaş gruplarına göre değişmekle beraber tüketicilerin ortalama %90’ı fiziksel mağazalardan alışverişlerini tamamlıyorlar. Tamamlıyorlar dememizin sebebi alışveriş deneyimi artık sadece fiziksel mağazalarda değil. Satın alma öncesinde çeşitli sitelerde yorumlar okuma, ürünle ilgili sosyal medyada kullanıcılardan bilgiler alma, ürünle ilgili videoları izleme, satın alma kararını verme gibi alışveriş sonucunu etkileyen bir çok aşama fiziksel mağazalarda gerçekleşmiyor. Bu aşamaların mağazalarda gerçekleşmemesine rağmen, tüketiciler satın alma işlemini mağazalarda yapıyorlar.

Kullanıcılara “Alışveriş sırasında cep telefonunuzu kullanıyor musunuz?” sorusuna verilen cevaplar markaların mobil pazarlamaya yatırım yapmasının önemli olduğunu ortaya çıkarıyor. Tüketicilerin yaklaşık yarısı mağaza içinde, çoğunlukla cep telefonlarını kullanıyorlar.

Ekran Resmi 2016-04-13 15.50.38

not : tabloda rakamlar yüzde (%) olarak verilmiştir.

Tüketicilerin mağazadayken cep telefonlarında en çok görmek istedikleri ise promosyonlar ve indirim kuponları. Tüketicilerin cep telefonlarının diğer kullanım nedenleri ise ürünlerin fiyatlarını karşılaştırmak ve alışveriş listesini kontrol etmek oluyor.

Ekran Resmi 2016-04-13 15.56.34

not : tabloda rakamlar yüzde (%) olarak verilmiştir.

Tüketicilerin % 50’sinin promosyon almak istediğini düşünürsek, markaların tüketicisini mağazalarında yakalaması ve onlara mağazalarındayken indirim bildirimi göndermesi satışlarını etkileyecek bir faktör olacaktır.

 

 

kaynak : http://blog.sessionm.com/how-smartphones-impact-consumer-decision-making-at-grocery-drugstores-infographic