GÜVENİLİR(!) MOBİL UYGULAMA FİRMASI? Technoface Mobil Yazılım Çözümleri

banner3

Technoface’de hemen hemen her gün mobil uygulama ihtiyacı olan yeni firmalarla görüşüyoruz.  Uygulama ihtiyacı olan firmaların, doğru firma ile çalışma kararını verirken çok zorlandıklarının farkındayız. Bu nedenle mobil çözümler üreten bir partner seçerken kritik olan bazı konuları listeleyelim istedik. Amacımız Technoface’in tüm bunları karşıladığını söylemek değil, çalışılmak istenen firmayı değerlendirirken bu kriterlerin göz önünde bulundurulmasını sağlamak

1- İlişki
”Bir defa yapalım bu bizi birkaç sene götürür” mantığı mobil uygulamalarda uygun bir düşünce değildir. Geliştirme sürecinde olduğu kadar sonrasında da ajans ile iletişimde olacağınızı ve buna göre bir anlaşma yapmanız gerektiğini göz önünde bulundurmalısınız.
Mobil dünyanın doğasında sürekli değişen telefonlar ve işletim sistemleri olduğu için uygulamanın bu değişen dünyaya ayak uydurması için desteğinin devam etmesi gerekir.

Bakımı yapılmayan uygulamalarda zaman geçtikçe sorunlar çıkacaktır. Bu sorunlar, uygulamanın kötü kodlandığı anlamına gelebilir ama daha çok teknolojinin değiştiği anlamına gelir. Sanırım uygulama yazdırmak isteyen firmaların yaptığı en büyük hata ilişki konusunu düşünmemek.

2- İletişim
Partner firmanızla, en çok karşılaşabileceğiniz sorunlardan birisi iletişim sorunudur. İletişim kuracağınız kişinin teknik konulara hakim olması ve sizinle iyi iletişim kuran biri olması çok önemlidir.

Bir firmanın sizinle iletişiminin nasıl olacağını anlamak için proje öncesinde en az bir kere mutlaka yüz yüze görüşün. Sorularınıza cevap veriş şekilleri, konuya hakim olmaları, size konuyu anlaşılır şekilde anlatabilmeleri, konuşma tonları gibi konulara dikkat edin.
3- Firmanın Sonuç Odaklı Olması
Bir çok firma sadece uygulamayı yazar ve uygulama marketlerine gönderir. Amatör firmalar “Sizin için en güzel uygulamayı yaparız” derler. Profesyoneller ise rakamlar üzerinden konuşarak “Uygulama 3 ayda tamamlanacak, marketlere konulduktan 6 ay sonra %200 yeni müşteri size kazandıracaktır“ gibi net bilgiler sunarlar.

Eğer size teklif veren firmalar ne kadar iyi olduğundan bahsediyorlarsa firma aramaya devam edin, açık ve anlaşılır bilgiler ile hedefleri rakamlar ile size anlatıyorlarsa potansiyel firmayı bulmuşsunuzdur.

4- Teknik Bilgi ve Konulara hakim olmak
Eğer deneyimi olmayan bir firma ile ya da bir freelance ile çalışıyorsanız, büyük ihtimalle onun tekerleği tekrar icat etmesini, iş süreçlerini yönetmeyi öğrenmesini, iş akışını daha düzenli hale getirmesini beklemek zorunda kalırsınız.

Eğer kişisel bir projeniz var ise ve bu projede zaman, teknoloji, teknik destek gibi konular sizin için hayati önem taşımıyorsa deneyimi olmayan bir firma ile ya da freelance bir kişiyle çalışabilirsiniz. Ancak mobil uygulama işinizin önemli bir parçası ise işi şansa bırakamazsınız. Çalışacağınız firmanın bu işi uzun süredir yaptığına, yazılım geliştirme süreçlerinin net olduğuna emin olmanız gerekir.

Profesyonel bir firma ile çalıştığınızı hissetmeli, aklınıza gelen ya da gelmeyen tüm soruların cevaplarının çalıştığınız firma tarafından bilindiğini düşünmelisiniz.

5- Tecrübe
Büyük ihtimalle bir uygulama yaptırmak istediğiniz zaman bir kaç (4-6) firma ile görüşeceksiniz. Firmalara mobil uygulama konusunda başardıkları, hayata geçirdikleri projeleri sorun. Onların karşılaştığı ve çözdüğü sorunları anlayın. Sizin de projenizde mutlaka öngöremediğiniz sorunlar çıkacaktır. Bu sorunlarla başa çıkıp çıkamayacaklarını anlamaya çalışın.
Uyumlu çalışabildiğiniz partner firmalarınızı bulmanız ümidiyle…