MOBİL UYGULAMALARDA “NATIVE” Mİ “HİBRİT” Mİ? Technoface Mobil Yazılım Çözümleri

1nativevsHibrit

Bizi arayan müşterilerimizin cevabını merak ettikleri sorulardan biri de “Uygulamamı geliştirirken “native” mi yoksa “hibrit platformlarda” mı geliştirmeliyim?” sorusu oluyor. Genelde native uygulama geliştirmeyi tercih ediyoruz. Ancak bazı markalar(uygulamalar) için elbette hibrit uygulamalar çözüm olabilir.

Native ve Hibrit uygulama hakkında kısa bir bilgi;

IOS cihazlarına uygulama geliştirirken Swift ya da Objective-C, Android cihazlara uygulama geliştirirken Java yazılım dilleri kullanılır. Bu yazılım dilleri cihazlar ve işletim sistemleri ile tam uyumlu olduğu için istediğiniz hemen her şeyi yapabilirsiniz. Bu şekilde geliştirilen uygulamalara native olarak geliştirilen uygulamalar diyoruz.

Hibrit uygulamalar ise, html5, javascript gibi dillerle geliştirilebilen, performansı native uygulamalara göre düşük olan ancak geliştirme maliyeti uygun uygulamalardır. Bu uygulamaları geliştirmek için bazı platformlar oluşturulmuştur. Bu platformlardan bazılarını PhoneGap, Rubymotion, Ionic olarak sıralayabiliriz.

Native ve Hibrit Uygulamaların farklılıkları

Hibrit uygulamalar Native uygulamalara göre daha basit uygulamalar olduğu, daha hızlı geliştirildiği ve IOS, Android platformlarına ayrı ayrı kodlanmadığı için fiyat olarak çok daha ucuzdur. Bir kere kodlanır bit çok platformda çalışır kuralının maliyeti düşürmesi son derece mantıklı.

Kullanıcı deneyimi açısından hibrit uygulamalar native uygulamalara pek yaklaşamazlar. Native uygulamalar her platforma özel üretildikleri için, kullanıcılar için vazgeçilmezdirler. Telefonlarınızda sıklıkla kullanılan hemen hemen tüm uygulamalar native uygulamalardır dersek yanlış olmaz sanırım. Facebook, Twitter, Youtube, oyunlar…

Hibrit platformlar ile uygulamanızı daha hızlı ve ekonomik geliştirebilirsiniz. Ancak performans sizin için önemli ise, uygulamanız cihazları da ilgilendiren farklı özellikler barındırıyorsa native uygulama geliştirme sizin için daha uygun olacaktır.

Native ve Hibrit uygulama geliştirme arasındaki farkları anlamak için aşağıdaki grafik çok güzel. Native uygulamaların geliştirme süreçleri ve bakımı hibrit uygulamalara göre zorludur ama sonuçta kırık dökük bir kulübe yerine şato yapabilirsiniz. 🙂

 

nativevshiybrid