KURUMLAR NEDEN MOBİL UYGULAMA YAPTIRMALI? Technoface Mobil Yazılım Çözümleri

banner2

Toplantılarımızda bazı firmaların mobil uygulama yaptırma konusunda kararsız olduğuna şahit oluyoruz. Elbette her firmanın mobil uygulamaya ihtiyacı yoktur. Bazı (özellikle kullanıcının cep telefonunda barındırmak istemeyeceği uygulamaları yaptırmak isteyen) müşterilerimize bu yönde geri dönüşler yapıp mobil uygulama ile ilgili fikirlerini değiştiriyoruz. Çünkü bu firmalar için öncelikli olan mobil cihazlara uyumlu olan web sitesi yaptırmak. Mobil uyumlu web siteleri arama motoru optimizasyonu, web sitesine mobilden girişlerin artması, vb. sebeplerden dolayı artık firmalar için stantart oldu. Bu yazımızda mobil web siteleriine n bahsetmeyeceğimiz için bu kadarıyla yetinelim.

Bu yazımızda mobil uygulama yaptırma konusunda kararsız olan firmalara, mobil uygulamanın kurumlar için, mobil web sitelerine göre avantajlarını sıralamaya çalışacağız. Bunları her firma kendine göre düşünüp değerlendirebilirsiniz.

Hız 

Mobil uygulamalar web sitelerine göre daha performanslı ve hızlı çalışırlar. Mobil web siteniz her yüklendiğinde resimleri, ses dosyalarını ve kodları tekrar yükler bu da zaman kaybına neden olur. Mobil uygulamalar ise yeni bir bilgi yoksa server a bağlanmaya gerek duymaz. Tekrar tekrar kullanılan bir çok veri mobil cihazın içinde kayıtlı olarak durur.

Mobil Cihazların fonksiyonlarını kullanma

Mobil uygulamalar mobil cihazların kamera, pusula, parmak izi, lokasyon, gibi bilgilerine kullanıcıdan izin alarak ulaşabilirler. Mobil web sitelerinde ise bunların bir çoğu mümkün değildir.

Mobil Cihazların kendi uygulamalarını kullanma

Mobil uygulamalar mobil cihazların müziklerine, ses dosyalarına, fotoğraflarına, rehber ve takvim bilgilerine kullanıcıdan izin alarak ve gerekli API leri kullanarak kolayca ulaşabilir. Mobil web sitelerinde ise bunlar mümkün değildir.

Bildirimler

Mobil uygulamaları öne çıkaran en önemli özellik şüphesiz bildirim (notifikasyon) göndermesidir. Bu sayede müşterilerinize bildirim atarak satışlarınızı arttırabilir, müşterileriniz ile iletişiminizi canlı tutabilirsiniz. Bunun yanında çok farklı senaryolara göre bu bildirimleri kullanmanız ve avantaja çevirmeniz mümkün. Örneğin; Ataşehir de olan mağazanıza, yakın lokasyonda olan ve uygulamanızı indirmiş kullanıcılara bildirim göndermeniz ancak mobil uygulama ile mümkün olabilir. Ya da; çıktığınız yeni bir kampanyanın görselini web sitenize koyabilirsiniz ama kullanıcının o kampanyayı görmesi için sizi hatırlaması, sitenize girmesi ve bannera tıklaması gerekmektedir. Mobil uygulamanız varsa kampanyayı tanımladığınız zaman istediğiniz kullanıcılara bildirim göndererek zaten cep telefonlarında yüklü olan uygulamanızı açtırabilir yenilikleri gösterebilirsiniz.

Uygulama içi satın alma fonksiyonu

Apple ve Google’ın sağladığı uygulama içi ödeme sistemleri sayesinde kullanıcılara rahatlıkla ürünlerinizi satabilirsiniz. Elbette komisyon oranlarının %30 olması sizi düşündürecektir. Ancak müşterilerinizi kredi kartı bilgilerini girmeden kurtarmış olur ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.