MARKALAR NEDEN MOBİL TİCARET (M-COMMERCE) UYGULAMASI YAPTIRMALI? Technoface Mobil Yazılım Çözümleri

mcommerceInStore

Mobil cihazların yaygınlaşmasının alışveriş şeklimizi değiştirdiği bir gerçek. Her ne kadar markalar bunun yeni yeni farkına varıyor olsalar da, tüketiciler mağazalarda cep telefonlarını aktif olarak kullanıyorl ve cep telefonlarından yaptıkları ufak bir araştırma ile alışveriş kararlarını değiştirebiliyorlar.

Tüketicilerin mağaza içindeki mobil kullanım alışkanlıkları ile ilgili bazı istatistikler; 

  • Tüketicilerin % 42′si ürünlerin fiyatlarını cep telefonlarından karşılaştırıyorlar,
  • Tüketicilerin % 48‘i ürün hakkında detaylı bilgi almak için cep telefonlarına sarılıyorlar,
  • Tüketicilerin % 40‘ı ürün hakkında diğer kullanıcıların yorumlarına bakıyorlar,
  • Kadın tüketicilerin % 49‘u ürünün fotoğrafını çekip arkadaş ya da ailesine gönderiyorlar,
  • Kadın tüketicilerin % 76‘sı cep telefonlarını kullanıyorlar.
  • Cep telefonları sayesinde ürünle ilgili yorum, bilgi ve güvenilir öneri bulurlarsa, % 50‘si ürünü mağazada satın alıyorlar,

Alışveriş deneyimi sırasında bu derece aktif kullanılan platformlara markalar da kayıtsız kalmamalı. Türkiye’de bazı markalar mobil uygulamaları üzerinden tüketicilerine özel içerik üreterek satışlarını arttırmaya başladılar. Henüz mobil uygulaması olmayan markalar için, bu aşamada düşünülmesi gereken bir kaç önemli nokta var.  Tüketicilerin markaların uygulamalarını indirmelerinin 2 önemli nedeni var;

  1. Mağazada fırsat(bildirim) gelsin istiyorlar
  2. Sadakat programlarını kontrol edip, puan toplamak ve bunları indirime yansıtmak istiyorlar

Bir örnek üzerinden gidelim. Örneğin küçük ev aletleri satan bir mağazanız var. Tüketici fiziksel mağazanıza geldi ürünün fiyatını gördü diyelim. Hemen cep telefonundan ürünü internette arattı ve daha uygun fiyattaki ürünü buldu. Eğer internetteki fiyat ile mağazanızdaki fiyat arasında ciddi bir fiyat farkı varsa, mağazanızdaki tüketiciyi kaybettiniz demektir. O müşteri evine gidecek, sizin mağazanızda kalitesini test ettiği ürünü, internet üzerinden sipariş edecektir.

Mobil uygulamanızın olduğu bir örnek üzerinden gidersek. Tüketici fiziksel mağazanıza geldi ürünün fiyatını gördü diyelim. Uygulama cep telefonunda yüklü değil ise mağazanızda uygulamayı tanıtan broşürü görüp uygulamayı yükletebilirsiniz. Uygulama cep telefonunda var ise, kullanıcının ve mağazanızın lokasyonunu bildiğiniz için. Kullanıcı mağazanıza  yaklaştığı zaman kullanıcıya özel kuponlar tanımlayıp hemen bildirim (notifikasyon) olarak gönderebilirsiniz. Böylece internet ile mağazanızdaki fiyatları birbirine yaklaştırmış ve tüketicinizi kaybetmemiş olursunuz. Kullanıcı mağazanızın yakınlarında ise yine ona bildirim göndererek, mağazanıza çekebilirsiniz.

Özellikle Amerika’da bir çok restoran ücretsiz içecek, aperatif yiyecek ya da kupon kodunu cep telefonu uygulamalarından vererek müşterilerini kaybetmemeye çalışıyor.

Yeri gelmişken lokasyon konusu ile ilgili de bir parantez açalım. Markaların önyargılı baktıkları bir konu da tüketicilerin lokasyonlarını paylaşmayacağı konusudur. Yapılan istatistiklere göre tüketicilerin % 71‘i lokasyonunu paylaşarak kendisine daha uygun içerikler geleceğini düşünüyor, % 73’ü ise lokasyon paylaşmanın kendisi için faydalı olacağını düşünüyor. Güvenlik ve gizlilik nedeni ile lokasyonunu paylaşmak istemeyen kullanıcıların oranı giderek düşüyor.

Markalar müşterilerine aldıkları lokasyon, ya da bildirim izinlerini neden aldıklarını iyi açıklar, uygun sayıda bildirim atar ve müşteriye güven verirse müşteriler markalarına güvenerek lokasyon ve bildirim izinlerini veriyorlar.

Markaların mobil uygulamalarından bildirim gönderirken dikkat etmesi gereken önemli bir konu da tüketiciye iyi kampanya, kupon, indirim gibi içerikler sunmalarıdır. Tüketicilerin % 41‘i markaların kendileri için uygun içerik üretmediğinden, % 54‘ü ise mobil site ya da uygulamalarının yeterli olmadığından şikayetçi. Markalar bu süreçlerini mutlaka gözden geçirmeli, teknolojiye yatırım yaparak kullanıcılara kişisel içerikler üretmeliler.

İyi içerik üretildiği zaman ne mi oluyor?

Tüketicilerin en çok sevdiği konuların başında kampanya içeren bildirimler geliyor. Tüketicilerin sadece % 8‘i bildirimlere kayıtsız kalıyor. Eğer mobil uygulamanız varsa ve uygulama üzerinden bildirimi kişiye özel gönderebiliyorsanız, mobil teknolojileri kullanan öncü firmalardan birisiniz demektir.

Mobil uygulamalarda tüketicilerin beklentilerinden diğeri ise sadakat programları. Eskiden sadakat kart ile yapılan programlar, artık cep telefonları üzerinden yapılıyor ve çok daha etkili oluyor. Markaların iyi tasarımlı sadakat programlarını tüketicilerine cep telefonu uygulamalarından gösterirken; tüketicilerin önceki alışverişlerini, kazançlarını, yakındaki kampanyaları haber vermesi onların markalarına daha bağlı olmalarını sağlıyor.

 

 

kaynaklar :

http://www.womensmarketing.com/blog/2015/06/mobile-retail-playbook-infographic/

https://www.thinkwithgoogle.com/articles/how-digital-connects-shoppers-to-local-stores.html

https://www.exacttarget.com/sites/exacttarget/files/deliverables/etmc-2014mobilebehaviorreport.pdf