Mobil Kullanıcılarınızın Canını Sıkmayın (!) Technoface Mobil Yazılım Çözümleri

notifikasyon-segmentasyon1

Daha önceki yazılarımızda markaların mobil uygulama kullanıcılarına bildirim gönderirken bir plana göre göndermesi gerektiğini belirtmiştik. Kurumlar markalarının sosyal medyasını yönetiyor gibi

  • Bildirimlerin içeriklerini,
  • Gönderildiği kitleyi,
  • Gönderim zamanını

planlamaları gerekir. Bunu doğru yapmayan markalar maalesef kullanıcılarının akıllarında “spam mesaj gönderen” olarak kalıyorlar.

Günümüzde, mobil kullanıcıların %50’den fazlası markaların gönderdiği bildirimlerden sıkıldıklarını belirtiyor. Bu durumun, markanın imajına zarar verdiği kesin.

Müşterilerin çoğu markayla ilgili güncelleme, haber ve indirimleri elbette takip etmek isterler. Ancak müşterilerin gelen bildirimlere benzer cevapları vermediklerini de biliyoruz. Her marka müşterisinin, gönderilen her bildirime aynı şekilde tepki vermemesi markalar açısından üzerinde düşünülmesi gereken önemli bir konu.

Peki ne yapmalı?

Müşterilerinizi bildirim göndermeden önce mutlaka segmente etmelisiniz. Bildirimleri almaktan hoşlanan ya da atılan bildirimin içeriğine ihtiyacı olan müşterileri bilmeli, onların değer verdiği bildirimlere göre içerikler göndermelisiniz. (Elbette bunun için markanızın mobil uygulamasının bir notifikasyon modülüne ihtiyacı var. Mobil uygulamanızı geliştiren firmadan bu konuda destek alabilirsiniz.)

Bir örnekle durumu daha da açıklamak gerekirse, bir markanın bir bölgede uyguladığı indirimi bildirim olarak tüm uygulama kullanıcılarına atması doğru olmaz. Atması durumunda indirim olmayan bölgedeki kullanıcıların ilgisini çekmeyeceği için sinir bozucu da olacaktır. İndirim olan bölgedeki kullanıcılara ise bildirimi göndermek markanın satışlarında artışa sebep olacaktır. Eğer bildirimleri iyi yönetebilecek bir sisteminiz varsa hem satışlarınızı arttırabilir hem de müşterilerinizin canlarını sıkmamış olursunuz.

Aşağıdaki yapılan bir anketin sonuçları bulunuyor. Bu ankete göre kullanıcıları tanıyarak gönderilen bildirimlerin, genel bildirimlere göre 4 kattan daha fazla etkileşim alabileceği belirtilmiş.

notifikasyon-segmentasyon

Bildirim göndermeden önce kullanıcıların ihtiyaçlarına en uygun olan bildirimleri göndermeye mutlaka dikkat edin. Böylece aktif kullanıcı oranınızı arttıracak, daha da önemlisi müşterilerinizi sinirlendirmeyeceksiniz.

Müşterilerinizin Markanıza Olan Güvenini Sarsmayın 

Mobil uygulama kullanıcıları kişisel bilgilerini kullanmanız için size izin vermelerinin sebebi, bu bilgileri kullanarak onlara daha iyi bir deneyim yaşatabilmeniz içindir. Kullanıcıların kişisel bilgilerini alırken güvenliğe ve kişisel bilgilerin korunmasına verdiğiniz önemi samimiyetle ve açıkça belirtmeniz gerekir.

Bildirim yazılımlarıyla ilgili daha geniş bilgi için bir de bu yazımıza göz atın.