MOBİL TİCARET İÇİN NATIVE UYGULAMA MI, MOBİL WEB SİTESİ Mİ? Technoface Mobil Yazılım Çözümleri

2mcommerce

Internet üzerinden satış yapan markalarla olan toplantılarımızda en çok konuştuğumuz konulardan biri, “mobil uygulama yerine mobil web sitesi yeterli olur mu?” konusu. Bu konuda bir çok marka kararını verdi ve hem mobil uygulamalarını hem de mobil web sitelerini geliştirdi. Bütçesi olan markaların her ikisini de yaptırması en güzeli, ancak kısıtlı bütçesi olanlar için mobil uygulama yaptırmadan önce üzerinde düşünülmesi gereken bazı konular var.

Bir e-ticaret sitesi için mobil uyumlu web sitesinin olması artık zorunlu. Bunu tartışmaya gerek bile yok. Sitenize giren 10 kişiden 5’i mobil cihazlarından giriyorsa ve markanızın mobil web sitesi yoksa, mağazanıza gelen kişilerin yarısına kapınızı kapatıyorsunuz demektir.

Mobil uygulamada ise durum biraz farklıdır. Bunu öyle anlatalım. Örneğin; bir restorana gittiniz en sevdiğiniz yemeği sipariş verdiniz. Garson yemeği masanıza getirdi ancak çatal bıçak takımını getirmedi. Bu durumda Yemek ne kadar güzel olursa olsun o yemeği yemek mümkün olmayacaktır. Aynen bunun gibi de müşterilerinizin mağazanızda kendilerini rahat hissetmelerini sağlamalısınız, aksi takdirde mobil web sitesi ile yetinirseniz, bazı müşterilerinizi kaçıracağınızı göz önünde bulundurmalısınız.

Eğer mobil ticaret uygulamanız yoksa, uygulamayı indiren kullanıcılara bildirim gönderemezsiniz. Bu da kullanıcının sizi hatırlamasını engeller ve ilgileneceği bir kampanyayı duyuramadığınız için o müşteriye o ürünün satışını yapamazsınız.

Özellikle satış sitelerinde daha önceden tecrübeli olan markalar, sitelerdeki kullanım zorluklarının satışlarını düşüren bir konu olduğunu bilirler. Aynı durum mobil cihazlarda da geçerlidir. Mobil uygulaması olmayan mobil sitesi olan markalar, farklı telefonların farklı kullanım özellikleri ve tarzlarına göre yazılım yapamayacakları için müşterilerinin kullanım zorlukları ile karşılaşmalarının önüne geçemezler.

Mobil ticaret uygulamalarının, mobile uyumlu web sitelerine göre aşağıdaki avantajları vardır;

  1. Yeni müşteriler kazandırma,
  2. Müşteri sadakatini arttırma, uygulama içinde markanızın sadakat kart özelliklerini koyabilir, fiziksel kart yerine uygulama içinden müşterilerinizi sanal kart verebilirsiniz
  3. Müşterilerinizi kişisel olarak tanıma ve müşteriyle iletişimde olma,
  4. Mobil kuponlar vererek müşteriyi aktif tutma,
  5. Lokasyona göre pazarlama (Örneğin; İstanbul’daki kampanyaları mobil uygulamayı istanbul’dan kullananlara, Ankaradaki kampanyayı mobil uygulamanızı Ankara’dan kullananlara iletebilirsiniz.),
  6. Kullanıcılara bildirimlerle daha fazla ve yerinde pres yapabilme,
  7. Kullanıcılara ekstra hizmetler verme (cep telefonunu salla indirim kazan, mağazada barkodu uygulamadan okut sepete ekle vb.)
  8. Ürünleri rahatça karşılaştırma ve yeni ürünler önerme

Konuyla ilgili diğer bir makale için tıklayınız.

Tüm bunları göz önünde bulundurarak mobil uygulamanızı yaptırma kararını alabilirsiniz. Markanız için en doğru kararı almanız dileğiyle…