MOBİL UYGULAMA FİKRİNİZİ OLGUNLAŞTIRIN Technoface Mobil Yazılım Çözümleri

olgunlastirin

Technoface olarak 2009 yılından bu yana çeşitli sektörlerdeki firmalara mobil uygulamalar geliştirdik ve geliştiriyoruz. 2009 yılı öncesinde daha çok kurumsal firmalara yazılım çözümleri ürettiğimiz için yaptığımız işi son kullanıcılara anlatma konusunda zorluklar çekiyorduk. Mobil uygulamalar yapmaya başladığımızdan sonra bu zorluklar kısmen bitti. Çünkü, insanlar artık bizim yaptığımız uygulamaları ya da benzerlerini cep telefonlarında sürekli kullanıyorlar.

Artık hemen hemen her karşılaştığımız kişinin mobil cihazlara yönelik kimsenin aklına gelmeyen(!) bir fikri var. Çok kitap okuyan biri ise mobil kitap uygulaması, çok gezen biri ise mobil restoran uygulaması, turizm ile ilgili biri ise tarihi yerler uygulaması, vb. Haftada bir bu fikirler geliyor diyebiliriz, tabi hemen arkasından “ortalama fiyat ne olur?” sorusu geliyor. 🙂

İnsanların teknolojiye bu kadar yatkın olmaya başlaması elbette kötü değil, hatta ülkemiz adına pozitif bir gelişme. Karşılaştığımız zorluk ise uygulama fikirlerinin yeteri kadar olgunlaşmadan bize gelmesi ve hızlıca hayata geçirilmek istenmesi. Bu tip kişilere dilimiz döndüğünce uygulama fikrinin tek başına yeterli olmadığını anlatmaya çalışıyoruz. Ancak çoğu zaman pek başarılı olamıyoruz. 🙁 

Sizin de bir uygulama fikriniz varsa, uygulamanızı hayata geçirmek için aşağıda belirttiğimiz çalışmaları mutlaka yapmalısınız;

  • Uygulama özelliklerini, menüleri ve fonksiyonlarını çıkarın,

Uygulamanızla ilgili kağıt üzerine ekranları çizebilirsiniz. Mümkün olduğunca detaylı şekilde; menüleri, kullanıcıların menüler arasında nasıl gezineceğini çizmek uygulamanızın kapsamını belirlemek için idealdir.

  • En önemli özellik(ler) üzerinde yoğunlaşın,

Lütfen unutmayın! uygulamanın ilk versiyonunda çok kapsamlı özellikler ücreti ve zamanı arttıran en önemli etkendir. Uygulamada hayata geçirmek istediğiniz özellikler üzerinde yoğunlaşın ve o özellikler çerçevesinde uygulamanızı hayata geçirin. “Bu da olsa iyi olur” dediğiniz özellikleri 2. faza bırakın.

  • Tasarımı detaylı düşünün,

Uygulama fikri olanlar, neredeyse uygulamanın yazılımına harcanan zaman kadar, uygulama tasarımı üzerine de yoğun mesai harcamalıdırlar.  Tasarım, uygulamanızın sadece nasıl görüneceği değildir, aynı zamanda kullanıcıların uygulamayı kullanırken rahat kullanması, istediğine hızlıca ulaşabilmesi, diğer uygulamalardan edindiği alışkanlıkların bu uygulamada da devam etmesinin sağlanmasıdır.

Bu konuda mobil uygulama tasarımlarında yapılmaması gereken 5 hata konulu yazımızı okuyabilirsiniz.

  • Mutlaka bir brief dokümanı doldurun,

Brief ya da gereksinim dokümanı, uygulama ile ilgili aklınızda olanları eksiksiz olarak uygulama yaptırmak istediğiniz firmaya ilettiğiniz dokümandır. Bu dokümanı doldururken siz de daha önce uygulama ile ilgili düşünmediğiniz bölümleri tekrar gözden geçirmiş olursunuz.

Brief dokümanında nelerin bulunduğuna dair bilgi almak için gereksinim dokümanı konusunda bilgi veren yazımıza göz atabilirsiniz.

Bu çalışmaları yaptıktan sonra fikrinizin daha da olgunlaştığını göreceksiniz. Sonrasında iletişime geçtiğiniz yazılım firmalarının da size davranışları farklı olacaktır. Elbette, onlardan uygulama süreçleri ve fiyat konusunda daha net cevaplar alırsınız.

Fikirlerinizin hayata geçmesi temennisiyle…