MOBİL UYGULAMANIZDAKİ KULLANICILARI KAYBETMEYİN Technoface Mobil Yazılım Çözümleri

appDelete

Aylarca uğraşıp çok güzel bir mobil uygulama hazırladınız. Uygulama fikrinin süper, tasarımınızın etkileyici, yazılımınızın hatasız olduğunu düşünüyorsunuz. Pazarlama faliyetlerinizi yapıyorsunuz ve iyi indirilme rakamlarına da ulaşıyorsunuz. Hatta uygulama marketlerinde yorumlar da pozitif. Ama analizlerinize bakınca kullanıcıların tek tek gittiğini görüyorsunuz. Birer birer uygulama cep telefonlarından siliniyor.

Araştırmalara göre kullanıcılar 4 nedenden dolayı uygulamaları siliyorlar :

  1. Kullanmadıkları için; bu uygulamalar genelde oyunlar ve son kullanıcıya hizmet veren uygulamalar oluyor
  2. Daha iyi bir uygulama buldukları için; sağlık ve spor alanındaki uygulamalarda, finans ve yatırım kategorilerindeki uygulamalarda rekabet büyük olduğu için, kullanıcılar iyi uygulama bulurlarsa eski kullandıklarını siliyorlar.
  3. Uygulama ihtiyaçlarını karşılamadığı için;
  4. Güvenlik nedenleriyle; uygulamaların silinmesinde pek de önemli olmayan nedenlerden biri de güvenlik. Kullanıcılar güvenliklerine ve özel yaşamına düşündüğümüz kadar önem vermiyorlar diyebiliriz.

Uygulamanızın böyle bir durumla karşılaşmaması ve kullanılmaya devam etmesi için uygulamanızı geliştirmeniz hayati önem arz ediyor. Düzenli olarak mobil uygulamanızı kullanan kişilerin analizini yapmalı (ya da yaptırmalı) ve uygulamayı kimlerin, nasıl kullandığını belirlemelisiniz. Olumlu olumsuz bütün kullanıcı analizlerini detaylıca çıkarmalısınız.

Sonrasında uygulamanızın silinmemesi için çeşitli stratejiler belirleyebilirsiniz. “Kullanıcılara yeni ne gibi fırsatlar sunabiliriz?”, “Kullanıcıları nasıl hareketlendirebiliriz?” gibi soruların cevaplarını çıkarmalısınız. İndirimler, kampanyalar, hediyeler gibi geliştirmeler, kullanıcıyı çoğu zaman elimizde tutacaktır. Bunlar özellikle Türk kullanıcılara cazip gelecek hareketlerdir.

Bu geliştirme ve güncellemeleri kullanıcılara etkileyici ve doğru şekilde sunmak da çok önemlidir. Uygulamadaki değişiklikleri bildirimlerle kullanıcılara aktarmak, güncellemeleri yapmak kadar önemlidir. Tüm bu geliştirmeleri yaparken hem sektörle ilgili hem de kendi alanımızla ilgili yenilikleri takip etmemiz gerekiyor.

Dikkat edilmesi gereken diğer bir konu da, kullanıcılardan gelen öneri ve isteklerin değerlendirilmesidir. Uygulamayı geliştirirken geri bildirimleri önemsemeliyiz. Geri bildirimlere göre hareket etmek uygulamanıza her zaman avantaj sağlayacaktır.